רעות פסיפס

מי אנחנו? "מרכז פסיפס" הינו מועדון תעסוקתי המהווה מסגרת שיקום בתחום העבודה. המרכז שואף לאפשר לכל אדם התפתחות וצמיחה אישית בהתאם לכישוריו, יכולותיו ורצונותיו. האומנות והתעסוקה מהוות במרכז כלי ליצירת שפה ייחודית והעצמה אישית. התוכנית השיקומית נבנית עם כל אדם באופן המותאם לו. המתמודדים לוקחים חלק פעיל בניהול המקום, משתתפים בוועד עובדים ובישיבות קהילה ולוקחים חלק בתורנויות שונות ובתכנון טיולים ופעילויות חברתיות לציון החגים. התכנית מיועדת לבני 18-65 המתמודדים עם מגבלה נפשית, זכאי סל-שיקום של משרד הבריאות.

תחום התעסוקה במרכז

סדנאות עבודה:
סדנאות העבודה הוקמו במטרה לתת מענה לחברי מועדון אשר זקוקים להקניית הרגלי עבודה ולהשתלבות במעגל העבודה.

כיום פועלות במרכז 2 סדנאות מרכזיות:

  1. סדנת אומנות (פסיפס ויצירה אקולוגית)
  2. סדנת עבודות דפוס ואריזה

בסדנאות העבודה לומדים העובדים את שלבי העבודה השונים תוך דירוג והתאמה אישית לכל עובד. מושם דגש על רכישת הרגלי עבודה ומיומנויות תעסוקתיות וחברתיות.
העובד בסדנה מעורב בכל שלבי העבודה- מתחילת העבודה על המוצר ועד הגעה לתוצר מוגמר. בנוסף חברי הסדנה מעורבים בקבלת החלטות ומכירות המוצרים לקהל הרחב. בסיום התהליך הרווחים מהמכירות מחולקים בין חברי הסדנה כתמריץ.
הסדנה מאפשרת התנסות בעבודה תוך אווירה תומכת ויחס אישי מצוות הסדנה.

תוכנית ה.ל.ל- הכנה ליציאה לעבודה: תכנית חדשנית המציעה ליווי אישי וקבוצתי לקראת יציאה לעבודה. התכנית מסייעת בגיבוש זהות תעסוקתית, זיהוי נטיות, כוחות ועוצמות אישיים.  התוכנית כוללת התנסויות בעבודה בהתנדבות או בשכר כחלק מחיזוק וחידוד הרגלי העבודה. מותאמת אישית לקצב של כל משתתף. כאשר המשתתף בשל לכך, מתחיל שלב של חיפוש עבודה מתאימה בשוק החופשי, עם ליווי ותמיכה בכניסה למקום העבודה.

התנדבות בקהילה: יציאה שבועית של קבוצת מתנדבים מהמועדון לפעילות התנדבותית של אריזת סלי מזון לנזקקים. חברי המועדון לוקחים חלק בנתינה משמעותית לאחר כחברים פעילים בקהילה בה הם חיים, מחזקים את החיבור עם הקהילה, ומקדמים מיומנויות והרגלים הנדרשים גם בעולם העבודה.

העשרה, למידה והעצמה במרכז
הקבוצות הינן חלק מרכזי בתהליך השיקום וההתפתחות האישית של חברי המועדון. חברי המועדון לוקחים חלק פעיל בבחירת נושאי הקבוצות ובהנחייתן. הן מהוות אמצעי לקידום הפן החברתי, חיזוק יכולות החשיבה ופיתוח כישורי חיים עצמאיים בתחומים שונים.

במרכז פועלות מגוון קבוצות בסגנונות הנחייה מגוונים:

  • קבוצות העצמה וניהול מחלה והחלמה
  • מערך כישורי חיים
  • קבוצות למידה והעשרה
  • קבוצות הבעה ויצירה
  • סדנה ללימודי מחשב

גשר לקהילה
התכנית מיועדת לאנשים הנמצאים באשפוז ממושך ועומדים לקראת שחרור מבית החולים. האשפוז בביה"ח ובמיוחד במחלקות ממושכות גורם לניתוק האדם מהקהילה. התכנית באה לתת מענה למורכבות זו. העבודה נעשית עם האדם בתוך ביה"ח ובמרכז פסיפס, באופן הדרגתי, בשיתוף שני הצוותים. האנשים בתכנית מתחילים הגעתם ל"מרכז פסיפס" עוד במקביל לאשפוז. היציאה למסגרת שיקום בקהילה מהווה עבורם הזדמנות לתהליך הדרגתי של יציאה מבית החולים, ולמפגש עם אנשים אחרים אשר היו במצבם וכיום מתגוררים בקהילה.

 

המרכז פתוח חמישה ימים בשבוע.
המרכז ממוקם באזור מרכזי ונגיש, בלב אזור התעשייה בשכונת גבעת שאול בירושלים, כחמש דקות נסיעה מהתחנה המרכזית בירושלים.
דוגמאות לקווים המגיעים:  74,75, 60, 64, 78א', 33, 67, 16, 54, 52 ועוד.
צוות המועדון כולל: מנהלת, עובדות סוציאליות, מרפאות בעיסוק, מדריכי שיקום וסטודנטים מתחומים שונים.

  • רעות פסיפס
    "בית לב הגבעה" רח בית הדפוס 11 גבעת שאול, ירושלים.