קהילה תומכת מצפה רעות

מצפה רעות מהווה חוליה במערך שירותי השיקום בקהילה של עמותת "רעות".

המסגרת נפתחה במתכונת של הוסטל בספטמבר 2004, ועם השנים עברה תהליך של התפתחות למתכונת של קהילה תומכת. הקהילה ממוקמת בשכונת פסגת זאב שבצפון ירושלים, ומספקת שירותי דיור בדירות הממוקמות ברדיוס של עד קילומטר אחד מהמבנה המרכזי של הקהילה. בכל דירה מתנהל משק בית עצמאי במטרה לפתח ולשקם מיומנויות חיים שנפגעו בתחומי אחזקת בית באמצעות התנסות ולמידה אישית. לכל דירה אופי ייחודי התלוי ברמת עצמאותם של הדיירים. המסגרת מתאפיינת בראיית האדם כפרט ייחודי והתאמת הליווי לו הוא זקוק על-פי צרכיו ומתוך דו-שיח שנערך עמו לאורך הדרך. המטרה המרכזית היא לאפשר לכל אדם לשפר את איכות חייו, לחיות בתנאי רווחה וכבוד ולנהל שגרה בה יוכל לממש את יכולותיו ורצונותיו.

בין הדיירים מתנהלים חיי קהילה פעילים, הכוללים מפגשים ואירועים על בסיס שבועי וכן בשבתות, חגים, טיולים, ימי כיף ופעילויות מיוחדות משותפות.
דיירי הקהילה משתלבים במסגרות תעסוקה שונות, בשוק החופשי, במפעלים מוגנים, מועדונים תעסוקתיים, אוניברסיטאות ומכללות. כמו כן, משתתפים הדיירים במסגרות פנאי שונות ברחבי ירושלים.

הדיירים
המסגרת מיועדת לזכאי סל שיקום או משרד הביטחון, מעל גיל 21, הזקוקים לתמיכה וליווי בתחומי החברה, תעסוקה, תפקודי יום-יום, התנהלות כלכלית, ויסות רגשי ועוד.

הצוות
צוות המסגרת כולל עובדים מקצועיים (פסיכיאטר, אחות, עובדות סוציאליות, מרפאה בעיסוק, מטפלת גוף-נפש) צוות מדריכים מיומן, מתנדבים וסטודנטים למקצועות טיפוליים.

דרכי פנייה ותהליך הכניסה
הפניה לקהילה תומכת "מצפה רעות" נעשית דרך אנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש בקהילה או בית חולים, לאחר אישור סל שיקום. בשלב ראשון המועמדים מוזמנים להגיע למרכז הקהילה לשיחה ולהתרשמות הדדית.

בשלב השני מתחיל תהליך איסוף המסמכים הדרושים (דו"ח פסיכוסוציאלי ודו"ח רפואי, אישור סל שיקום, אישור זכאות סיוע בשכר דירה וכדומה). במקביל, מוזמן הדייר לסדרת ביקורים והתנסות בחיי הקהילה שבסיומו נקבע תאריך קליטה במידה והדבר נראה מתאים לשני הצדדים.

בשבילך – בית שיקומי לבנות עם הפרעות אכילהית שיקומי לבנות עם הפרעות אכילה

ברוכה הבאה לבית השיקומי הירושלמי!

לפני מספר חודשים, בנובמבר 2018, נפתח הבית במסגרת הרחבת השרות הניתן על ידי קהילה תומכת "מצפה רעות".

הבית ממוקם בשכונת פסגת זאב, בווילה חמה וביתית וצפוי לאכלס 11 דיירות.

הדיירות מתקבלות לבית בעקבות פניה אישית שלהן ו/או הפניה של הצוות המטפל כשהן עומדות בקריטריונים של BMI מעל 19, ללא סימפטומים התנהגותיים וללא מחשבות אובדניות ופגיעה עצמית. מוטיבציה גבוהה ורצון לעבור תהליך שיקומי הם הכרחיים שכן גם לאחר השלב האשפוזי או הטיפולי, הדרך להחלמה ולחיים עצמאיים עוד ארוכה ורצופת אתגרים.

טווח גילאים 18-35 (נשים בלבד) מכל אזורי הארץ, חילוניות, דתיות וחרדיות כאחד. הבית אינו מוגדר כבית דתי, אך המרחב המשותף המרכזי מכבד את השבת וסלון נוסף בבית מאפשר שבת חופשית יותר.

הבית מאוייש באנשי צוות 24/7.

צוות הבית , כולל את מנהלת הבית, מתאמת טיפול, מדריכות והדיאטנית. מדריכת הבוקר נמצאת כל יום ובאחריותה בישול הארוחה החמה והקניות. צוות המדריכות מחזיק את שעות אחר הצהריים והלילה וכן את סופי השבוע. הצוות קשוב ועוזר, תומך ומכוון לבחירות בריאות.

סדר היום בבית כולל 5-6 ארוחות, מאוזנות ומגוונות. קיימת מחוייבת לעבוד לא בתחום של אוכל וביגוד,  הליווי של הצוות במציאת עבודה ובהצלחה בהחזקת עבודה תוך שמירה על אכילה נורמטיבית, משתנה בהתאם לצורך של הדיירת. יש מי שתמצא באופן עצמאי עבודה שתתאים לה ולתנאי הבית ותיכנס לשיגרה ברוכה, ויש מי שתצטרך ליווי צמוד יותר, של מתאמת הטיפול בבית ואולי אף של מלווה תעסוקתית.

הנהלים בבית, נהלים כלליים ונהלי אכילה, מחייבים את הדיירות ונשמרים בקפידה על ידי צוות הבית. דיירות אשר מראות יכולת עצמאית יותר, יאכלו ויגוונו באכילה בעצמן, אך דיירות אשר יביעו קושי, יקבלו לתקופה נדרשת, ליווי של איש צוות בלקיחת הארוחה ובבניית תכנית התנהגותית צמודה.

במהלך השבוע הבנות נפגשות לפגישה אישית עם מתאמת הטיפול וכן עם הדיאטנית, וכן נפגשות מספר פעמים בפורום הקבוצתי עם אחד מאנשי הצוות. טיפול רגשי ומעקב פסיכיאטרי הדיירות מקבלות במסגרות מרפאתיות, במקום בו היו מטופלות או במרפאה הפסיכיאטרית בהדסה עין כרם.

הבנות לוקחות חלק פעיל ומלא באחזקת הבית ובהתנהלות סביב הארוחות וכן בהווי החברתי, בשבתות ובחגים.

אנו, צוות הבית, מתרגשות ושמחות להיות בית לנשים צעירות, אמיצות, הבוחרות לשים מאחור את עולם החולי ולהתחיל לחיות מחדש בבריאות.

לפרטים נוספים

טלפון הבית-       02-6480685

מייל הבית-         baitshikumi@amutatreut.co.il

 

  • קהילה תומכת מצפה רעות
    ראובן ארזי 17, פסגת זאב, ירושלים